Scenariusz zajęć literacko – plastycznych

Cele zajęć :

  • Poszerzenie wiadomości na temat środowiska naturalnego
  • Zapoznanie z niektórymi mieszkańcami łąki i ich domami
  • Uświadomienie dzieciom zasad zachowania w wobec zwierząt
  • Porównywanie wielkości przedmiotów, posługiwanie się określeniami: mały, większy, największy
  • Aktywne uczestniczenie w zabawach, ośmielanie dzieci do wypowiadania się przed grupą.

Metody : podające, poszukujące, praktyczne.

Formy: praca z grupą, praca w zespołach, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

  • obrazki przedstawiające niektóre owady i zwierzęta łąkowe oraz ich domy,
  • obrazki przedstawiające zwierzęta o różnej wielkości,
  • książki dobrane tematycznie,
  • materiały potrzebne do wykonania gniazd ptaków (gazety, klej, nożyczki),
  • materiały potrzebne do wykonania jeży (ziemniaki przekrojone na pół, wykałaczki, pastelina, sałata) .

Przebieg zajęć :

  1. Powitanie dzieci i podanie tematu zajęć.
  2. „Kto gdzie mieszka?” – zapoznanie z domami niektórych owadów i zwierząt. Prezentacja multimedialna.
  3. Rozmowa : czy zwierzęta mają jakieś prawa? Co to jest Ustawa o ochronie zwierząt? Jakie mogą być najważniejsze przepisy (zob. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServletid=WDU19971110724 Internetowy System Aktów Prawnych)
  4. Bibliotekarka prezentuje dzieciom obrazki przedstawiające zwierzęta i ich domy. Zadaniem dzieci jest dobranie ich w pary, tak żeby zwierzę pasowało do swojego miejsca zamieszkania:
    • Pszczoła – ul
    • Mrówka – mrowisko
    • Żaba – staw
    • Bocian – gniazdo
    • Motyl – kwiatek
    • Pająk – pajęczyna
  5. Rozmowa z dziećmi :
    – Jakie inne owady, zwierzęta możemy spotkać w czasie wycieczki na łąkę?
    – Jak należy zachować się w pobliżu mrowiska
    – Jak należy zachować się w pobliżu ula?
    – Który z tych domów budują ludzie, a który same zwierzęta?
    – Jakie inne domy dla zwierząt budują ludzie?
  6. „Małe i duże” – układanie obrazków zwierząt (np. niedźwiedź, wiewiórka, mysz, kot, pies, motyl, stonoga, dżdżownica, wilk, wróbel, zając, lis, pchła, koza, koń, krowa, słoń, wielbłąd, owca, mucha, żmija, jaszczurka, chomik, ryba, krab, ślimak, tygrys, krokodyl, koala, kangur, żyrafa, hipopotam) w kolejności od najmniejszego do największego w małych zespołach.
  7. Czytanie wiersza H. Bechlerowej „ Pokaż mi swój domek” (Załącznik 1).
  8. Oglądanie książek o zwierzętach.
  9. Budowanie ptasich gniazd z gazet.
  10. Prace plastyczne : Jeż (jako zwierzę objęte w Polsce ścisłą ochroną – wyjaśnienie terminu)

Dzieci zgodnie z instrukcją bibliotekarza wbijają w połówkę ziemniaka wykałaczki, oczy i nosek wykonują z plasteliny. Gotowe prace umieszczamy na liściach.

Literatura :

  1. Przymus R. Kotki i zwrotki, Ludowa Spółdz. Wydaw., Warszawa 1999
  2. Klimek F. Pieski, kotki, niespodzianki, „bis”, Warszawa 2005
  3. Dzwonkowski R. J. Ptaki chronione w Polsce, „Nowa Era”, Warszawa 1997.
  4. Dzwonkowski R. J. Ssaki chronione w Polsce, „Nowa Era”, Warszawa 1996

Opracowała :
Aneta Homel

Załącznik nr 1

Helena Bechlerowa
Pokaż mi swój domek

W  małym domku pod kasztanem mieszka Hania, miś i Janek.
Miś co rano łapką stuka, budzi w budzie pieska Puka.

Puk tu obok ma swój domek, a w tym domku suchą słomę.
Ładna moja buda nowa! Janek z drewna ją zbudował!

A gdzie ma swój dom cielaczek co za krówką biega, skacze?
Mu, cielątko muczy, mu, ja w oborze mieszkam tu.

Nad okienkiem, tuż przy ścianie jaskółeczka ma mieszkanie.
Jaskółeczek małych sześć woła w gniazdku : Mamo, jeść!

A na strychu, koło worka jest dom myszki, mała norka.
Niech no przyjdzie kot polować, już się myszka w norce schowa.

Pod jabłonką dom wesoły. To ul – tu mieszkają pszczoły.
Pod jabłonką gwar i szum i brzęk głośny bzum, bzum, bzum.

Idzie ślimak wśród poziomek. Mój ślimaku, gdzie masz domek?
Na to ślimak : Popatrz, proszę, ja swój dom ze sobą noszę.

Jest kotlinka ponad miedzą – tam zające cicho siedzą.
Tam trzech synów swoich chowa szara mama zającowa.

W starej sośnie na polanie wiewióreczka ma mieszkanie.
Niech na dworze wicher dmucha, moja dziupla ciepła, sucha.

W górach tam gdzie las świerkowy mieszka miś. Miś nie pluszowy.
Żywy miś śpi w ciepłym mchu i przez sen mruczy : Mruuuuuuu…

Źródło :
Bechlerowa H. Pokaż mi swój domek, „Kanwa”, Kraków cop. 1993