Spodziewamy dziecka… Zanim przyjdzie na świat, jak przygotować naszego zwierzaka na to wydarzenie? A czy adopcja zwierzaka to dobry pomysł, gdy mamy w domu małe dziecko? Czy zwierzęta wspierają rozwój dzieci? Na te pytania odpowiada behawiorysta zwierząt Jan Gąbka.

Pojawienie się dziecka na świecie to ważne wydarzenie dla całej rodziny. Także zwierzaka należy przygotować na taką zmianę. Istotne jest, aby oswajać czworonoga z nowordodkiem, jeszcze zanim ten pojawi się w domu. Pies czy kot powinien nauczyć się zachowywania spokoju w każdej sytuacji, a także cierpliwości. Powinien także przyzwyczaić się do faktu, że nie tylko jemu będzie od tej pory poświęcana uwaga. Pomocne będzie zatem ćwiczenie spokojnych zachowań i nagradzanie zwierzaka za każdym razem, gdy takie przejawia. Warto także zapoznać go z typowymi dźwiękami czy zachowaniami związanymi z dziećmi. Spacerowanie w okolicy przedszkoli czy placów zabaw pozwoli naszemu pupilowi osłuchać się z płaczem czy krzykiem dziecka. Natomiast symulowanie przewijania dziecka czy zabawy z nim może pomóc uniknąć gwałtownych reakcji psa, kiedy dziecko będzie już na świecie. Zanim sam noworodek pojawi się w domu, warto zapoznać psa z jego zapachem, przynosząc mu do obwąchania ubranka czy kocyk dziecka.

Posiadanie zwierzaka może wspierać rozwój dziecka, ponieważ uczy go samodzielności i odpowiedzialności. Dziecko uczy się tego, że sprawuje opiekę nad żywym stworzeniem i że od jego systematyczności zależy dobre samopoczucie zwierzaka. Oprócz tego, dziecko może mieć w swoim futrzaku przyjaciela. Uczy się, że należy go szanować i nie można go krzywdzić. Zwierzęta mają także bardzo pozytywny wpływ w działaniach terapeutycznych, zwłaszcza dla dzieci z niepełnosprawnościami czy fobiami. Przede wszystkim jednak dzieci dowiadują się, że „jesteś odpowiedzialny za to, co oswoisz”. Zwierzaka nie można pozbyć się po paru tygodniach, ale trzeba mu poświęcać czas i uwagę mimo wielu innych obowiązków.

Jan Gąbka, behawiorysta zwierząt